BYOD چیست

در مجازی سازی دسکتاپ اصطلاحی به نام BYOD مطرح می شود.BYOD مخفف کلمه ی Bring Your Own Device ، به معنای آوردن وسایل خود می باشد.این اصطلاح به این معنی است که افراد شرکت می توانند از دستگاه های شخصی خود، به جای دستگاه های متعلق به سازمان استفاده کنند.در واقع آن ها برای انجام کار شرکت، از وسایل خود، در بستر شبکه ی شرکت استفاده می کنند.منظور از دستگاه های شخصی موبایل هوشمند ، لپ تاپ، تبلت و… می باشد.در این روش دیگر نیاز نیست که شرکت ها هزینه ای برای تهیه ی دستگاه برای کاربران خود بدهند.پس با پیاده سازی زیرساختی که توانایی ارائه سرویس نرم افزاری و دسکتاپ را روی هر دستگاهی با هر سیستم عاملی داشته باشد، هزینه های پشتیبانی بخش فناوری اطلاعات و نیاز به خرید دستگاه و سخت افزار های مرتبط کاهش می یابد.به این ترتیب کاربران می توانند در هر کجا و با دستگاه های خود به سرویس دسکتاپ مجازی و یا سامانه های نرم افزاری سازمان  دسترسی داشته باشند.

 

این راهکار (BYOD) مزیت های زیادی برای شرکت ها دارد اما مهم ترین چالش شرکت ها در BYOD ، امنیت اطلاعات می باشد.با توجه به این که کاربران از دستگاه های شخصی خود استفاده می کنند، کنترلی بر امنیت این دستگاه ها توسط واحد فناوری اطلاعات و مدیران شبکه به طور کامل وجود ندارد.البته این نگرانی ها تا حدی قابل پیشگیری هستند.

BYOD مجازی سازی سرور

در این جا تعدادی راهکار های امنیتی را برای شما پیشنهاد می دهیم:

  1. سطح دسترسی هر عضورا مشخص کنید و برای آن Policy های مرتبطی را پیاده سازی کنید.
  2. ایجاد یک شماره ی شناسایی برای تمام اعضاء و دستگاه ها (PIN Mandatory)
  3. دسترسی به تعدادی از نرم افزار ها را در شبکه ی خود محدود و یا حذف کنید.
  4. به عنوان مسئول شبکه، نرم افزاری رو پیشنهاد دهید یا پیاده سازی کنید که از نظر مدیریت متمرکز هستند و همچنین قابلیت تطبیق به دستگاه های مختلف را دارند. مانند Citrix Xen Desktop  و Citrix Xen Mobile    و یا Horizon Workspace محصول شرکت VMware.
  5. می توانید از بستر ایزوله شده ی مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی اپلیکیشن ها در سیستم خود استفاده کنید.

علاوه بر این راه کارها سرویس های مکملی توسط شرکت های نام برده ارائه می گردد که تا حد مطلوبی ضعف های امنیتی این سیاست را پوشش می دهد، به طور مثال شرکت سیتریکس در کنار سرویس Citrix Virtual Apps and Desktops و زیرساخت ارائه دسکتاپ مجازی و نرم افزار مجازی، سرویس Citrix Session Recording  را ارائه می دهد ، با این سرویس به محض لاگین یوزر روی Resource  اختصاص داده شده توسط ادمین اعم از نرم افزار و دسکتاپ ، تصویر کار کردن یوزر ضبط شده و با پسوند خاص و فایل های کم حجم ذخیره سازی شده تا در صورت لزوم توسط ادمین بازبینی و بررسی شود. همچنین نرم افزار هایی با رویکردهای امنیتی در کنار زیرساخت های BYOD  ارائه می شود که به مدیران شبکه کمک می کند تا کاربران خود را مدیریت کنند.