vsphere vmotion

vMotion به معنی قابلیت انتقال Live ماشین مجازی در زمان روشن بودن ماشین مجازی ، از یک هاست به هاست دیگر و یا روی یک هاست از یک Storage به Storage دیگر می باشد. بدون این که وقفه ای در ارائه سرویس توسط آن ماشین مجازی به وجود آید و یا‌ کوچکترین دیتایی از بین برود.به این سرویس live migration هم‌ می گویند.

چرا از vMotion استفاده می کنیم؟

قطعا قابلیت vMotion در زیر ساخت های مجازی ، اهمیت و کاربرد زیادی دارد.حالتی را در نظر بگیرید که شما می خواهید یکی از هاست های خود را upgrade کنید و یا به هر دلیلی نیاز هست که یکی از هاست ها را reboot کنید.در این حالت شما میتوانید ماشین های مجازی موجود بر روی این هاست را از طریق vMotion ، بر روی هاست دیگر migrate کنید سپس وقتی تمامی ماشین های مجازی جا به جا شدند، هاست را reboot کنید .بدون این که حتی لحظه ای کاربران متوجه این جا به جایی ها شوند.

انواع vMotion

1)change compute resource only:در این حالت ما دوتا هاست داریم که با یک Shared Storage  در ارتباط هستند. وقتی ماشین مجازی در هاست اول  و روی Shared Storage  ذخیره شده باشد ، و نیاز به جابه جایی و انتقال ماشین مجازی به هاست دوم باشد ،  اصطلاحا فقط Compute Resource ما جا به جا می شود ،ماشین مجازی روی همان Storage(Datastore) که قبلا قرار داشت ، باقی می ماند و  بعد از انتقال به هاست دوم از Resource(Ram, CPU,..) هاست دوم استفاده می کند.

2)change storage only: در این نوع migrate ، فقط عمل svMotion یا جابه جایی storage در data store صورت میگیرد.یعنی ماشین مجازی روی یک هاست از یک Storage  به Storage  دیگر انتقال پیدا می کند.

3)change both compute resource and storage: در این نوع vMotion به طور همزمان هم محل ذخیره سازی ماشین مجازی (Datastore) و هم هاستی که ماشین مجازی روی آن قرار دارد جابه جا می شود.

پیشنیاز های راه اندازی vMotion:

  • ۱ . داشتن vCenter
  • ۲. برای حالت دوم – وجود shared storage ای که بین هاست مبدا و هاست مقصد مشترک است.
  • ۳. داشتن یک VMkernel بر روی هر دو هاست که vMotion در آن فعال باشد.
  • ۴.CPU هاست ها باید هم نوع و هم خانواده باشند یعنی یا هر دو intel و یا هر دو AMD باشند.
  • (البته قابلیتی به اسم EVC (Enhanced vMotion Compatibility)که این قابلیت را فراهم می کند که ماشین مجازی را بین هاست هایی که CPU هم خانواده نباشند هم migrate کند.)

محدودیت های vMotion:

vMotion از هاست هایی با مجازی سازی ورژن بالاتر (به طور مثالESXi6.7) به پایین تر (به طور مثال ESXi6) امکان پذیر نیست ولی برعکس این یعنی از مجازی ساز ورژن پایین تر به بالاتر امکان پذیر می باشد. نکته ی بعدی این که اگر شما یک ماشین مجازی در هاست مبدا دارید که یک فایل iso به آن mount شده که هاست مقصد نتواند آن iso را ببیند ، vMotion با خطا مواجه می شود و انتقال انجام نمی شود.